Nobody covers Brown County like The Democrat Buy PDF| Advertise| Contact Us
Hoosier Harvest Cookbook
 
2010 election coverage
 
Final candidate filings

The deadline for filing for public office was noon today. The unofficial list of candidates follows. New filings since Wednesday, Feb. 17 are denoted with the candidates' names in bold. 

SHERIFF: Tony Siscoe (R), Brad Stogsdill (R), Rick White (D), Debra Guffey (D), Rick Followell (D), Scott Southerland (R), Tom Jarvis (R), Charles "Chuck" Dill (R), Larry G. Collins (D)

COUNTY CLERK: Beth Mulry (D)

COUNTY AUDITOR: Barbara Bock (D), Glenda Stogsdill (R)

COUNTY ASSESSOR: Rhonda Hardin Kelp (D), Mari H. Miller (R), Donna Kelp Lutes (R)

CORONER: Tim Alward (D)

PROSECUTING ATTORNEY: James Oliver (D)

TRUSTEE, Hamblen Twp.: Stephen W. Arnold (D), Jennifer Rogers-Gilles (D)

TRUSTEE, Jackson Twp.: Melinda "Mindy" Weddle (D), James Kakavecos (R), Mel Lane (R)

TRUSTEE, Van Buren Twp.: Nettie Walls (D), Phil Krueger (R), Vicki Payne (R)

TRUSTEE, Washington Twp.: Paul Hardin (D)

TOWNSHIP BOARD, Hamblen: Frieda Milnes (R), Phil Stephens (R), Tina McCormack (R)

TOWNSHIP BOARD, Jackson: Barb Foley (D), Jan Adele Bauer (D), Rick A. Bond (D), Larry Gardner (R), John D. Price (R), Amy Kelso Couch (D)

TOWNSHIP BOARD, Van Buren: Vicki Payne (R), Susie Rogers (R), Ben Phillips (R), Ben Miller (R), Kathi S. Hedrick Smith (D), James I. "Jim" Bush (D)

TOWNSHIP BOARD, Washington: Mark Imhoff (D), Gerald Joe Miller (D), Gary Davidson (R), Stephanie Binkley-Gore (D)

COUNTY COUNCIL, Dist. 1: James Milnes (R), Christopher Roth (R)

COUNTY COUNCIL, Dist. 2: Cindy J. Steele (D)

COUNTY COUNCIL, Dist. 3: Steve Gore (D), Michael J. Magner (R), Ed Wojdyla (R), Jerry L. Pittman (R)

COUNTY COUNCIL, Dist. 4: Art Knight (R)

COUNTY COMMISSIONER, Dist. 2: Leonard Murray (R), Ron Sanders (D), John B. Kennard Jr. (R), Julie Cauble (D)

SCHOOL BOARD, Dist. 1: Carolyn Bowden

SCHOOL BOARD, Dist. 2: Judith Hardwick, Doug Cauble

SCHOOL BOARD, Dist. 3: John Mills

PRECINCT COMMITTEE, Hamblen 1: Benita Fox (D)

PRECINCT COMMITTEE, Hamblen 2: Robert L. Dailey (D)

PRECINCT COMMITTEE, Hamblen 3: Mary Fouch (D)

PRECINCT COMMITTEE, Jackson 1: Mary Ann Walker (D)

PRECINCT COMMITTEE, Jackson 2: Richard E. Bond (D)

PRECINCT COMMITTEE, Jackson 3: Amy Kelso Couch (D)

PRECINCT COMMITTEE, Jackson 4: Michael Fulton (D)

PRECINCT COMMITTEE, Van Buren 1: Bob Melton (D)

PRECINCT COMMITTEE, Washington 1: Carmen Altop (D)

PRECINCT COMMITTEE, Washington 2: Jimmie Edwards (D)

PRECINCT COMMITTEE, Washington 3: Stephen W. Gore (D)

PRECINCT COMMITTEE, Washington 4: Shelby J. Keaton (D)

STATE CONVENTION DELEGATE, At-large: Rick A. Bond (D)

STATE CONVENTION DELEGATE, Van Buren: Julie Ness (R)

STATE CONVENTION DELEGATE, Washington: Jennifer Voris (R)

STATE CONVENTION DELEGATE, Washington: Grover L. Knight Jr. (D)

Obituaries
See Full List »

David O’Neal Williams, 75, Bloomington
  Father of Tony Williams of Nashville

Raymond M. Richardson, 83, Morgantown
  Father of Rob (Jennifer) Richardson of Brown County

Florence L. (Schonfeld) Cave, 76, Peoga
  Mother of Linda (Roger) Smith of Nashville

  • July 8
    Brown County Radio Hour to air Episode 40
    6 p.m. WFHB FM 91.3 and 100.7
  • July 8
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • July 8
    Washington Township Advisory Board
    7:15 p.m. BC (Nashville) Fire, 231 E. Main St.
  • July 9
    Go Club at the library
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • July 9
    Gospel jam & sing in Gnaw Bone
    6:30 p.m. Country Gospel Church, 5181 State Road 46 East
  • July 9
    Nashville Town Council
    6 p.m. Town Hall, 200 Commercial St.
  • July 9
    Nashville Arts & Entertainment Commission
    10 a.m. Town Hall, 200 Commercial St.
  • July 9
    Gospel hymn sing
    6:30 p.m. Green Vly Apostolic Church, 5124 State Road 46 West
  • July 9
    Rotary Club
    7:15 a.m. Artist Colony Inn, 105 S. Van Buren St.
  • July 9
    BC photography club
    7 to 9 p.m. Library, 205 N. Locust Lane
  • July 9
    Volunteer Fair at The Seasons
    4:30 to 6 p.m., 6 p.m. The Seasons Lodge Conference Center, 560 State Road 46 East
  • July 10
    Farmers market in Bean Blossom July 10
    4 to 7 p.m. St. David's Episcopal Church, 11 State Road 45 at 135 North, Bean Blossom
  • July 10
    Bingo
    5 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • July 11
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • July 11
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road
  • July 11
    Health fair at the YMCA
    8 a.m. to noon YMCA, 105 Willow St.
  • July 11
    Widowed group
    2:30 p.m. Sycamore Valley Community Center, 746 Memorial Drive at the fairgrounds
  • July 12
    Woods reunion slated
    12:30 p.m. Yellowwood Forest
  • July 13
    Backpack Program meeting slated
    7 p.m. Library, 205 N. Locust Lane
  • July 13
    Beeline beekeepers club
    7 p.m. Library, 205 N. Locust Lane
  • July 14
    Open 12-step meeting in New Bellsville area
    8 p.m. Harmony Baptist Church, 3999 Mt. Liberty Road, New Bellesville
  • July 14
    Peaceful Valley Heritage meeting
    6:30 p.m. Library, 205 N. Locust Lane
  • July 14
    Brown County Council
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • July 16
    WRAPS 20th anniversary open house
    6 to 8 p.m. Library, 205 N. Locust Lane
  • July 17
    Groundbreaking slated for new senior apartments
    2 p.m. Hawthorn Hills, se corner of Hawthorne Drive & Chestnut Street
  • July 18
    Rock & mineral club
    6 p.m. Extension Office, 802 Memorial Drive at the fairgrounds
  • July 20
    Health department offers ServSafe class
    8:30 a.m. to 12:30 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • July 30
    WRAPS
    7 to 9 p.m. Library, 205 N. Locust Lane