Nobody covers Brown County like The Democrat Buy PDF| Advertise| Contact Us
Hoosier Harvest Cookbook
 
2010 election coverage
 
Candidate filings: Through Feb. 17

The following people have filed paperwork intending to seek public office. New filings since Wednesday, Feb. 10 are denoted with the candidates' names in bold. 

SHERIFF: Tony Siscoe (R), Brad Stogsdill (R), Rick White (D), Debra Guffey (D), Rick Followell (D), Scott Southerland (R), Tom Jarvis (R), Charles "Chuck" Dill (R), Larry G. Collins (D)

COUNTY CLERK: Beth Mulry (D)

COUNTY AUDITOR: Barbara Bock (D), Glenda Stogsdill (R)

COUNTY ASSESSOR: Rhonda Hardin Kelp (D), Mari H. Miller (R), Donna Kelp Lutes (R)

CORONER: Tim Alward (D)

 

PROSECUTING ATTORNEY: James Oliver (D)

TRUSTEE, Hamblen Twp.: Stephen W. Arnold (D)

TRUSTEE, Jackson Twp.: Melinda "Mindy" Weddle (D), James Kakavecos (R)

TRUSTEE, Van Buren Twp.: Nettie Walls (D), Phil Krueger (R)

TRUSTEE, Washington Twp.: Paul Hardin (D)

TOWNSHIP BOARD, Hamblen: Frieda Milnes (R)

TOWNSHIP BOARD, Jackson: Barb Foley (D), Jan Adele Bauer (D), Rick Bond (D)

TOWNSHIP BOARD, Van Buren: Vicki Payne (R)

TOWNSHIP BOARD, Washington: Mark Imhoff (D), Gerald Joe Miller (D)

COUNTY COUNCIL, Dist. 1: James Milnes (R)

COUNTY COUNCIL, Dist. 2: Cindy J. Steele (D)

COUNTY COUNCIL, Dist. 3: Steve Gore (D)

COUNTY COUNCIL, Dist. 4: Art Knight (R)

COUNTY COMMISSIONER, Dist. 2: Leonard Murray (R), Ron Sanders (D), John B. Kennard Jr. (R), Julie Cauble (D)

SCHOOL BOARD, Dist. 1: Carolyn Bowden

SCHOOL BOARD, Dist. 2: Judith Hardwick, Doug Cauble

SCHOOL BOARD, Dist. 3: John Mills

PRECINCT COMMITTEE, Hamblen 1: Benita Fox (D)

PRECINCT COMMITTEE, Hamblen 2: Robert L. Dailey (D)

PRECINCT COMMITTEE, Hamblen 3: Mary Fouch (D)

PRECINCT COMMITTEE, Jackson 1: Mary Ann Walker (D)

PRECINCT COMMITTEE, Jackson 2: Richard Bond (D)

PRECINCT COMMITTEE, Jackson 4: Michael Fulton (D)

PRECINCT COMMITTEE, Van Buren 1: Bob Melton (D)

PRECINCT COMMITTEE, Washington 1: Carmen Altop (D)

PRECINCT COMMITTEE, Washington 2: Jimmie Edwards (D)

STATE CONVENTION DELEGATE AT-LARGE: Rick Bond (D)

The filing deadline is noon Friday, Feb. 19. For more information, call the county clerk's office at 988-5510.

Obituaries
See Full List »

Felix Santiago, 66, Martinsville
  

Jonathan Lee Crowley, 46, Nashville
  Son of Richard L. and Wilma Kehrt Crowley of Brown County

Richard L. Crabtree, 82, Brown County native
  Graduate of Nashville High School

  • January 25
    'Big Eyes' at the Playhouse
    4 p.m., 7 p.m. BC Playhouse, 70 S. Van Buren St.
  • January 26
    BC Commissioners
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • January 27
    Widowed group euchre party
    1 p.m. Sycamore Valley Community Center, 746 Memorial Drive
  • January 27
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • January 27
    Open 12-step meetings in New Bellsville area
    6 to 7 p.m. Harmony Baptist Church, 3999 Mt. Liberty Road, New Bellesville
  • January 27
    BC Election Board
    2 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • January 27
    BC Area Plan Commission
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • January 28
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • January 28
    BC Sheriff's Merit Board
    4 p.m. Law Enforcement Center, 55 State Road 46 East
  • January 28
    BC Board of Zoning Appeals
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • January 29
    Go Club at the library Thursdays
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • January 30
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • January 31
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • January 31
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • February 2
    Gnaw Bone Sewage District
    5:30 p.m. Library, 205 N. Locust Lane
  • February 3
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • February 3
    Bean Blossom Regional Sewer Board
    7:30 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • February 4
    Lake Lemon Conservancy District annual meeting
    6 p.m. Benton Township Senior Center, 7616 E. State Road 45, Unionville
  • February 4
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • February 6
    Bingo
    5 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • February 9
    Washington Township Trustees
    7 p.m. Parkview Church of the Nazarene, 1750 State Road 46 East
  • February 12
    BC Convention & Visitors Commission
    8:30 a.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • February 13
    Bingo
    5 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North.
  • February 14
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road
  • February 17
    Hamblen Trustee Board annual review
    6:30 p.m. 2314 Hickory Ridge Lane off Hornettown Road