Nobody covers Brown County like The Democrat Buy PDF| Advertise| Contact Us
Hoosier Harvest Cookbook
 
Latest News
 
Candidate filings so far
Updated on: 02.03.14

As of 4 p.m. Friday, Jan. 31, the following people had filed to seek office in the 2014 primary and general elections in Brown County. New filings since our last report are in bold.

Assessor

Mari H. Miller (R)

Auditor

Beth Williamson Mulry (D)

Clerk

Brenda Woods (D)

Coroner

Earl R. Piper (R)

County commissioner District 2

Diana McDonald Biddle (R)

County council District 1

None.

County council District 2

None.

County council District 3

JoAnne Himebaugh (D)

Donna Kelp Lutes (R)*

County council District 4

Arthur “Art” Knight (R)

Prosecutor

James Oliver (D)

Sheriff

Rick Followell (D)

William R. Staples (D)

Mike Adams (R)

Scott Southerland (R)

Brad Stogsdill (R)

Hamblen Township Advisory Board

Tina McCormack (R)

Freida Milnes (R)

Hamblen Township Trustee

Phil Stephens (R)

Jackson Township Advisory Board

Laura Lee Shuck (D)

Larry Gardner (R)

Van Buren Township Advisory Board

Larry Hanson (D)

Ben Phillips (R)

Van Buren Township Trustee

Nettie P. Walls (D)

Washington Township Advisory Board

Stefanie Binkley-Gore (D)

Glenda K. Stogsdill (R)

Washington Township Trustee

Melissa Stinson (D)

Precinct committee member

Herbert W. Brown (D), Washington 1

Michael Fulton (D), Jackson 4

Stephen W. Gore (D), Washington 3

Laura Lewis Rudd (D), Jackson 1

Kathleen “Kathy” Smith-Andrew (D), Hamblen 3

Linda Welty (D), Jackson 2

Democratic State Convention delegate

Michael Fulton, at large

Linda Welty, Hamblen Township

Republican State Convention delegate

Mark Bowman, Hamblen Township

Robyn Rosenberg Bowman, at large

Ben Phillips, Van Buren Township

Glenda K. Stogsdill, Washington Township

*Lutes had filed for Washington Township Advisory Board, but withdrew that candidacy to seek the a county council seat.

For Republican and Democrat candidates, the deadline to visit the Brown County clerk’s office to file candidacy paperwork is noon Friday, Feb. 7. Independent, Libertarian and other candidates have different deadlines. A candidate guide can be found at http://in.gov/sos.

Offices up for election this year are sheriff; prosecutor; auditor; assessor; coroner; clerk; commissioner District 2; county council Districts 1, 2, 3 and 4; trustees in Hamblen, Jackson, Van Buren and Washington townships; advisory board members in Hamblen, Jackson, Van Buren and Washington townships; Democratic precinct committee members in each of the 12 voting precincts; and Republican state convention delegates and Democratic state convention delegates.

Three candidates also will be elected to the Brown County Schools Board of Trustees, and candidates for Nashville Town Council District 1 and at large; however, they will not be on the ballot until the general election.

This list of candidacy filings is updated at least once each week at www.bcdemocrat.com.

  • January 27
    Widowed group euchre party
    1 p.m. Sycamore Valley Community Center, 746 Memorial Drive
  • January 27
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • January 27
    Open 12-step meetings in New Bellsville area
    6 to 7 p.m. Harmony Baptist Church, 3999 Mt. Liberty Road, New Bellesville
  • January 27
    BC Election Board
    2 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • January 27
    BC Area Plan Commission
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • January 28
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • January 28
    BC Sheriff's Merit Board
    4 p.m. Law Enforcement Center, 55 State Road 46 East
  • January 28
    BC Board of Zoning Appeals
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • January 29
    Go Club at the library Thursdays
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • January 30
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • January 31
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • January 31
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • February 2
    Gnaw Bone Sewage District
    5:30 p.m. Library, 205 N. Locust Lane
  • February 3
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • February 3
    Bean Blossom Regional Sewer Board
    7:30 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • February 4
    Lake Lemon Conservancy District annual meeting
    6 p.m. Benton Township Senior Center, 7616 E. State Road 45, Unionville
  • February 4
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • February 4
    Van Buren Township Advisory Board
    7 p.m. Van Buren trustee's office, 4748 Christianburg Road
  • February 5
    Jackson Township Board
    6 p.m. Jackson Fire Station, 4831 Helmsburg Road
  • February 6
    Bingo
    5 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • February 9
    Washington Township Trustees
    7 p.m. Parkview Church of the Nazarene, 1750 State Road 46 East
  • February 12
    BC Convention & Visitors Commission
    8:30 a.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • February 13
    Bingo
    5 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North.
  • February 14
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road
  • February 17
    Hamblen Trustee Board annual review
    6:30 p.m. 2314 Hickory Ridge Lane off Hornettown Road