Nobody covers Brown County like The Democrat Buy PDF| Advertise| Contact Us
 
Latest News
 
Candidate filings so far
Updated on: 01.31.14

As of noon Friday, Jan. 31, the following people had filed to seek office in the 2014 primary and general elections in Brown County. New filings since our last report are in bold.

Assessor

Mari H. Miller (R)

Auditor

Beth Williamson Mulry (D)

Clerk

Brenda Woods (D)

Coroner

Earl R. Piper (R)

County commissioner District 2

Diana McDonald Biddle (R)

County council District 4

Arthur “Art” Knight (R)

Prosecutor

James Oliver (D)

Sheriff

Rick Followell (D)

William R. Staples (D)

Mike Adams (R)

Scott Southerland (R)

Brad Stogsdill (R)

Hamblen Township Advisory Board

Freida Milnes (R)

Hamblen Township Trustee

Phil Stephens (R)

Jackson Township Advisory Board

Laura Lee Shuck (D)

Van Buren Township Advisory Board

Larry Hanson (D)

Ben Phillips (R)

Washington Township Advisory Board

Donna Kelp Lutes (R)

Glenda K. Stogsdill (R)

Washington Township Trustee

Melissa Stinson (D)

Precinct committee member

Michael Fulton (D), Jackson 4

Kathleen "Kathy" Smith-Andrew (D), Hamblen 3

Linda Welty (D), Jackson 2

Democratic State Convention delegate

Michael Fulton, at large

Linda Welty, Hamblen Township

Republican State Convention delegate

Mark Bowman, Hamblen Township

Robyn Rosenberg Bowman, at large

Ben Phillips, Van Buren Township

Glenda K. Stogsdill, Washington Township

For Republican and Democrat candidates, the deadline to visit the Brown County clerk’s office to file candidacy paperwork is noon Friday, Feb. 7. Independent, Libertarian and other candidates have different deadlines. A candidate guide can be found at http://in.gov/sos.

Offices up for election this year are sheriff; prosecutor; auditor; assessor; coroner; clerk; commissioner District 2; county council Districts 1, 2, 3 and 4; Nashville Town Council District 1 and at large; trustees in Hamblen, Jackson, Van Buren and Washington townships; advisory board members in Hamblen, Jackson, Van Buren and Washington townships; Democratic precinct committee members in each of the 12 voting precincts; and Republican state convention delegates and Democratic state convention delegates.

Three candidates also will be elected to the Brown County Schools Board of Trustees; however, they will not be on the ballot until the general election.

This list of candidacy filings is updated at least once each week at www.bcdemocrat.com.

Obituaries
See Full List »

Nina J. Harrison, 61, Columbus
  Sister of Sharon (Delbert) Lucas of Nashville

Tracy 'Butch' Bock, 75, Taylorsville
  Son of Mary Pogue of Nashville

Jerald L. King, 67, Winter Haven, Florida
  Former resident of Nashville and graduate of Brown County High School

  • October 1
    Local Emergency Planning Committee
    9 a.m. Ambulance Base, 53 State Road 46 East
  • October 1
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • October 1
    Free Merchants' Night at The Playhouse
    7:30 p.m. Brown County Playhouse, 70 S. Van Buren
  • October 1
    Brown County Commissioners
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • October 1
    BC SWCD
    6:30 p.m. SWCD Office, 802 Memorial Drive at the fairgrounds
  • October 2
    Gospel jam session
    6:30 p.m. Country Gospel Music Church, 5181 State Road 46 East, Gnaw Bone5181 State Road 46 East, Gnaw Bone
  • October 2
    Go Club at the library Thursdays
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 2
    WRAPS meetings
    7 to 9 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 3
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • October 3
    Bean Blossom farmers market Friday
    4 to 7 p.m. St. David's Episcopal Church, State roads 135 North and 45, Bean Blossom
  • October 3
    SCCAP accepting rental housing voucher applications
    1 to 4 p.m. SCAAP
  • October 4
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive at the fairgrounds
  • October 4
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • October 4
    Pumpkin Patch Farm Fest in Gnaw Bone
    9 a.m. to dark Kelps' Farm Market, 6473 State Road 46 East
  • October 4
    Chili supper, music and mystery auction at Hickory Ridge
    5 p.m. Hickory Ridge Center, 2314 Hickory Ridge Lane
  • October 4
    FallFare on the Village Green slated for Oct. 4
    8 a.m. to 4 p.m. Village Green at Jefferson and Main streets
  • October 5
    Spearsville church hosts annual homecoming
    1 p.m. Spearsville Church of Christ, 9330 Spearsville Road
  • October 5
    Pumpkin Patch Farm Fest in Gnaw Bone
    9 a.m. to dark Kelps' Farm Market, 6473 State Road 46 East
  • October 5
    Herb barn hosts antique market
    10 a.m. to 4 p.m. Flower & Herb Barn, 5171 Bean Blossom Road, Nineveh
  • October 5
    Elkinsville community reunion near Browning Mountain´╗┐
    11 a.m. Bill Miller's farm, Elkinsville
  • October 7
    Magic club
    5 p.m., 6:30 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 7
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • October 8
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • October 9
    Gospel jam session
    6:30 p.m. Country Gospel Music Church, 5181 State Road 46 East, Gnaw Bone
  • October 9
    Go Club at the library Thursdays
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 10
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • October 10
    Bean Blossom farmers market Friday
    4 to 7 p.m. St. David's Episcopal Church, State roads 135 North and 45, Bean Blossom
  • October 11
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • October 11
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road
  • October 11
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • October 11
    Second Saturday Village Art Walk
    5 to 8 p.m. Downtown Nashville
  • October 14
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • October 15
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • October 16
    WRAPS meetings
    7 to 9 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 17
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • October 18
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • October 18
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • October 21
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • October 22
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • October 24
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • October 25
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive at the fairgrounds
  • October 25
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • October 25
    BCSP Halloween activities
    5 to 6 p.m., 8 to 10 p.m. Brown County State Park, 1810 State Road 46 East
  • October 29
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • November 8
    Second Saturday Village Art Walk
    5 to 8 p.m. Downtown Nashville
  • November 8
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road