Nobody covers Brown County like The Democrat Buy PDF| Advertise| Contact Us
 
Latest News
 
Newspaper staff wins 31 awards in state contest
Updated on: 12.03.12

Brown County Democrat staff brought home 31 awards from the Hoosier State Press Association Foundation’s Better Newspaper Contest Saturday in Indianapolis, including General Excellence in the large nondaily newspaper division, a finalist award for Photo of the Year and a finalist award for Nondaily Blue Ribbon Newspaper.

Democrat staff earned 12 first-place, eight second-place and 10 third-place awards for work from July 2011 to June 2012, ranging from news, feature and column writing, to photography, to newspaper design and use of graphics, to online features.

Reporter-photographer Megan O’Bryan’s photo of a house fire on Cabin Creek Lane, shot from inside the blackened building, was one of six finalists for Photo of the Year, an award judged across all circulation divisions. About the shot, the judges wrote: “Photographer worked to get a version you don’t see very often. The composition is just perfect …”

For the third year in a row, The Democrat also was named one of three finalists for the Nondaily Blue Ribbon, the highest award given by the HSPA. The Democrat last won the award in 2010.

The out-of-state Blue Ribbon judges wrote, “The Democrat is an attractive, ambitious local newspaper that uses its small staff to cover the community like a blanket.”

This year, the Nondaily Blue Ribbon went to the Corydon Democrat — its 15th win since 1970 — and the Daily Blue Ribbon went to the Indianapolis Star, for its fourth win.

Home News Enterprises papers — which include the Brown County Democrat, The Republic (Columbus), the Daily Journal (Franklin), the Daily Reporter (Greenfield), The Tribune (Seymour) and The Times-Post (Pendleton) — won a total of 113 awards.

 

BCD awards

Finalist: Megan O’Bryan, Photo of the Year, for a shot from a house fire on Cabin Creek Road (one of six finalists, among all Indiana newspapers)

First place: Staff, General Excellence

First place: Staff, Website, www.bcdemocrat.com

First place: Sara Clifford, Headline Writing

First place: Clifford, Best Newspaper Design

First place: Kevin Lilly, Best General News Photo, for a shot of Alice Merryman getting crowned homecoming queen

First place: O’Bryan, Best Spot News Photo, for a shot from a house fire on Cabin Creek Road

First place: Clifford and Lilly, Best Feature Section or Pages, for the Out There outdoors section

First place: Clifford, former HSPA Foundation Pulliam intern Suzannah Couch and O’Bryan, Best Business Section or Pages

First place: Clifford, Lilly and O’Bryan, Best Use of Graphics, for graphics about CEDIT funds, starting a business in Nashville and Schooner Valley Village plans

First place: Clifford and O’Bryan, Best Community Service, for the Now You Know salary series

First place: Couch and O’Bryan, Best Profile Feature, for the story, photos and video about John Franz and the Music in the Air series

First place: Irene Olds, Best Editorial Cartoonist (among all nondaily newspapers in the state)

Second place: Staff, Best Special Section, for the Brown County Holiday Almanack 2011

Second place: Lilly, Best General Commentary, for outdoors and personal columns

Second place: Lilly, Best Picture Story with Audio or Video Story, for a video from the antique tractor show

Second place: O’Bryan, Best Sports Action Photo, for a shot from a Bantam Football game

Second place: Clifford and O’Bryan, Best Community Service, for community wellness stories and column series

Second place: Clifford and Daily Journal reporter Joseph S. Pete, Best News Coverage Under Deadline Pressure, for story about local men surviving the crash of a small plane in the South

Second place: Couch, former BCD reporter Tom Lotshaw and O’Bryan, Best Business/Economic News Coverage, for “Nashville’s night life?”

Second place: Former Republic sports editor Lew Freedman, Best Sports Event Coverage, for story about a Brown County cross-country meet

Third place: Staff, Best Special Section, for the Pink Purpose breast cancer awareness section 2011

Third place: Staff, Nondaily Blue Ribbon (one of three finalists, among all nondaily newspapers in the state)

Third place: Clifford, Best Feature Section or Pages, for community events on page B1

Third place: Clifford, Best Community Service, for information presented about candidates for the 2012 primary election

Third place: Lilly, Best In-Depth Feature or Feature Package, for coverage of the Bill Monroe Bean Blossom Bluegrass Festival

Third place: O’Bryan, Best Feature Photo, of a child fishing at Brown County State Park

Third place: Clifford and Lilly, Best Business/Economic News Coverage, for the Schooner Valley Village package

Third place: Clifford, Lilly and O’Bryan, Best Ongoing News Coverage, for reporting about the For Bare Feet factory fire and plans for the building

Third place: Clifford and O’Bryan, Best News Coverage Under Deadline Pressure, for immediate online and print coverage of the For Bare Feet factory fire

Third place: Clifford and O’Bryan, Headline Writing

Obituaries
See Full List »

Patricia Ann Powell Kearney; Ft. Worth, Texas
  1963 graduate of Brown County High School

William M. “Bill” Roberts Sr., 90, Bloomington
  Father of Kathy Shields (Mark Shields Sr.) of Nashville

Claude F. Shoun Jr., 75, Columbus
  Resident of Brown County Health & Living Community

  • October 24
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • October 24
    YMCA pumpkin-carving contest
    before 6 p.m. YMCA, 105 Willow St.
  • October 24
    Deadline for Mini 4-H fall party
    Extension Office, 802 Memorial Drive at the fairgrounds
  • October 24
    Bean Blossom farmers market Friday
    4 to 7 p.m. St. David's Episcopal Church, State roads 135 North and 45, Bean Blossom
  • October 24
    An Evening With the Artists planned at local gallery
    6 to 8:30 p.m. Brown County Art Gallery, 1 Artist Drive
  • October 24
    Murder mystery offered at T.C. Steele
    7:30 p.m. T.C. Steele State Historic Site, 4220 T.C. Steele Road, Belmont
  • October 24
    Nashville Feasibility Study Committee
    2 p.m. Town Hall, 200 Commercial St.
  • October 25
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive at the fairgrounds
  • October 25
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • October 25
    Shriners to host trap, still board shoots
    9 a.m. to 4 p.m. 6088 State Road 46 East
  • October 25
    Old-fashioned Halloween Fest
    6:30 to 8 p.m. St. David's Episcopal Church, state roads 135 North and 45, Bean Blossom
  • October 25
    Free medical, dental and eye care offered
    8 a.m. to 1 p.m. YMCA, 105 Willow St.
  • October 25
    BCSP Halloween activities
    5 to 6 p.m., 8 to 10 p.m. Brown County State Park, 1810 State Road 46 East
  • October 25
    Live dinner show at dance barn
    6:30 p.m., 8 p.m. Mike's Dance Barn, 2277 State Road 46 West
  • October 26
    Storytellers to compete in Tall Tale Tell Off
    1 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 28
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • October 28
    BC Area Plan Commission
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • October 28
    Open 12-step meetings in New Bellsville area
    7 to 8 p.m. Harmony Baptist Church, 3999 Mt. Liberty Road, New Bellesville
  • October 28
    BC Area Plan Commission
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • October 29
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • October 29
    BC Board of Zoning Appeals
    6 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • October 30
    Gospel jam session
    6:30 p.m. Country Gospel Music Church, 5181 State Road 46 East, Gnaw Bone
  • October 30
    WRAPS meetings
    7 to 9 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 30
    B.C. Election Board
    1:30 p.m. County Office Building, 201 N. Locust Lane
  • October 30
    9th District candidate to meet public
    7 to 8:30 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • October 30
    Rotary Club
    7:15 a.m., 3 p.m. Artists Colony Inn, 105 S. Van Buren St.
  • October 31
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • October 31
    Trick-or-Treat hours set for Nashville
    6 to 9 p.m. Nashville
  • October 31
    Deadline to RSVP for Brown County/Purdue Extension dinner meeting
  • November 1
    Annual chicken noodle dinner, craft bazaar at Christiansburg church
    4 to 7 p.m. Christiansburg United Methodist Church, 7372 S. Christianburg Road
  • November 1
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • November 1
    Annual craft, bake sale at Helmsburg church
    9 a.m. to 4 p.m. Brown County Community Church, 2370 Main St.
  • November 1
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • November 1
    Annual bazaar, quilt raffle, bake sale, bean dinner
    10 a.m. to 3 p.m. Goshen Community Church, 2798 Gatesville Road, Bean Blossom
  • November 4
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive at the fairgrounds
  • November 4
    Government offices CLOSED
  • November 5
    Woodworkers club
    7 p.m. Charlie Roush's Shop, 6987 Christianberg Road
  • November 5
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • November 6
    Gospel jam session
    6:30 p.m. Country Gospel Music Church, 5181 State Road 46 East, Gnaw Bone
  • November 6
    WRAPS meetings
    7 to 9 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • November 6
    Salt Creek Trail Committee
    10 a.m. BC Parks & Rec. Office, 1001 Deer Run Lane
  • November 6
    Brown County Schools Board of Trustees
    6:30 p.m. Helmsburg Elementary School, 5378 Helmsburg School Road
  • November 6
    Rotary Club
    7:15 a.m. Artists Colony Inn, 105 S. Van Buren St.
  • November 7
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • November 8
    Second Saturday Village Art Walk
    5 to 8 p.m. Downtown Nashville
  • November 8
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road
  • November 8
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • November 8
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • November 11
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • November 12
    Mandatory scholarship meeting at the high school
    6:30 p.m. Brown County High School, 235 School House Lane
  • November 12
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • November 13
    Go Club at the library Thursdays
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • November 14
    Bingo
    6 p.m. Fruitdale Fire Station, 5200 State Road 135 North, Bean Blossom
  • November 15
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • November 15
    Dave Miller at Abe Martin Lodge
    5:30 to 7:30 p.m. Abe Martin Lodge, Brown County State Park
  • November 18
    Euchre
    6 p.m. Sycamore Valley Center, 746 Memorial Drive (fairgrounds)
  • November 19
    Jeff Foster at Hobnob restaurant
    6 to 8 p.m. Hobnob, 17 W. Main St.
  • November 20
    Go Club at the library Thursdays
    3:30 to 5 p.m. Brown County Public Library, 205 N. Locust Lane
  • November 23
    Nashville Reserve Officers host chili cook-off
    10 a.m. to 3 p.m. Nashville P.D., 200 Hawthorne Drive
  • December 13
    Free community breakfast at Sprunica church
    8 to 10 a.m. Sprunica Baptist Church, 3902 Sprunica Road