Brown County High School athletic awards for 2016-2017 school year

All-conference athletes

FALL

Boys cross-country: Wyatt Wyman and Job Lawson

Football: Colten Harper

Girls golf: Emma Bawinkel and Ashley Masteller

Boys soccer: Curtis Higgins, Will Ryan and Noah Seidle

Girls soccer: Haylee Deweerdt, Azhia Morgan, Leah Tucker and Maddy Wescott

Boys tennis: Cash Myers, Austin Roush, Cole Smith and Jesse Williams

Volleyball: Baelyn Koester

WINTER

Boys basketball: Josh Cochran

Girls basketball: Maddy Edds

SPRING

Baseball: Bryce Walker

Boys golf: Parker VanNess

Softball: Maddy Edds, Aubrey Hollander and Emma Summers

Girls tennis: Hallee Miller and Elisabeth Huls

Boys track and field: Wyatt Wyman, Job Lawson, Jackson McPheeters and Isaiah Keefauver (3200m relay); Wyatt Wyman (800m run)

Girls track and field: Elly Wertz and Maddy Fields

2016-17 Brown County High School athletic awards

BOYS SOCCER

Most Valuable Player: Will Ryan

Golden Glove: Noah Seidle (three years)

Top Goal Scorer: Landon Cambridge

Rookie of the Year: Will Normile

Every Minute Award: Jalan Armstrong

GIRLS GOLF

Most Valuable Golfer: Emma Bawinkel

Golf Coaches’ Award: Ashley Masteller

Pioneer Award: Tori Akles (first female golfer to letter four years)

Spirit Award: Jessica Taylor

GIRLS SOCCER

Soccer Offensive MVP: Maddy Fields

Soccer Defensive MVP: Maggie Crimmins

Most Improved: Vivien Crimmins

Coaches’ Award: Skylar Fleischman

FALL CHEERLEADING

Most Improved: Ali Griffith

Positivity Award: Isabel Rygiel

Leadership Award: Crystal Barngrover and Mackenzie Lyden-Giger

All-Around Cheerleader: Karlie Hammond

CROSS COUNTRY

Talon Award: Wyatt Wyman and Haley Abraham

Gold Award: Maris Wyman and Job Lawson (mental attitude)

Blue Award: Jackson McPheeters (most improved)

BOYS TENNIS

Most Valuable Player: Cash Myers

Mental Toughness: Cole Smith

Coaches’ Award: Austin Roush (commitment and dedication to the program) and Jesse Williams (mental attitude)

FOOTBALL

Outstanding Offensive Back: Colten Harper

Outstanding Offensive Lineman: Baylee Mosier

Outstanding Defensive Lineman: Nolan Kelly

Outstanding Defensive Back: Luke Getts

Most Improved Player: Isaiah Keefauver

Mental Toughness Award: Jacob Partyka

Special Teams Player of the Year: Christian Fouts

Mr. Tough Award: Noah Ryan

Captain’s Leadership Award: Colten Harper, Nolan Kelly and Baylee Mosier

VOLLEYBALL

Team First Award: Grace Lee

Offense Award: Hallee Miller

Most Complete Player: Madalyn Allen

BOYS BASKETBALL — VARSITY

Most Improved: Isaiah Keefauver

MVP: Josh Cochran

Workhorse: David Norman

BOYS BASKETBALL — JUNIOR VARSITY

Offensive MVP: Korbin Heminger

Defensive MVP: Jackson McPheeters

BOYS BASKETBALL — FRESHMAN

MVP: Colby Marker

Coaches Award: Brandon Fleischman (leadership)

WINTER CHEERLEADING

Passion Award: Crystal Barngrover

Sportsmanship Award: Maddy Fields

Leadership Award: Monica Percifield

Most Valued Cheerleader: Karlie Hammond

Bright Future Award: Hannah Asher

WRESTLING

MVP: Evan Bullock

Most Improved: Christian Fouts

Mental Attitude: Levi Mullins

GIRLS TENNIS — VARSITY

MVPs: Elisabeth Huls (team captain) and Hallee Miller (hard work)

Mental Toughness Award: Baelyn Koester

GIRLS TENNIS — JUNIOR VARSITY

Most Improved Player: Cordy Mockler

Tournament Champion: Cassidy Davis

BASEBALL — VARSITY

Mental Attitude Award: Jacob Partyka

Captain’s Award: Noah Ryan, Grant Suding and Tristan Richards

Most Improved Player: Grant Suding

Heart & Hustle Award: Noah Ryan

BASEBALL — JUNIOR VARSITY

Offensive Player of the Year: Brandon Leslie

Defensive Player of the Year: Colby Marker

Pitcher of the Year: Trey Gault

BOYS TRACK — VARSITY

Talon Award: Wyatt Wyman (MVP)

Blue Award: Jackson McPheeters (most improved)

Gold Award: Job Lawson (mental attitude)

Impact Award: Isaiah Keefauver

GIRLS TRACK — VARSITY

Talon Award: Eleanor Wertz (MVP)

Blue Award: Madison Fields (most improved)

Gold Award: Isabel Rygiel (mental attitude)

Impact Award: Kathleen McCann

BOYS GOLF — VARSITY

Most Valuable Golfer: Parker VanNess

Coach’s Award: Dawson Dunnuck

Mental Attitude: Tyler Poling

SOFTBALL — VARSITY

BC Pride: Faith Williams

Most Outstanding Player: Emma Summers

Offensive Player of the Year: Adriana Kritzer

Defensive Player of the Year: Azhia Morgan

Most Improved Player: Allison Stogsdill

SOFTBALL — JUNIOR VARSITY

Silver Slugger: Rachel Kilby

Golden Glove: Izzy Allen

BC Pride: Hailey Lane