2017 senior class awards

Haley Abraham: Four years 3.5 or above honor roll, Indiana State Academic Excellence Scholarship

Victoria Akles: Four years 3.5 or above honor roll, James A. Voland Scholarship, Psi Iota Xi Scholarship, Manchester Director’s Scholarship, Richard Lugar Award

Jalan Armstrong: Four years 3.5 or above honor roll, Adam Brown Award

Josephine Armstrong: Four years 3.0 or above honor roll, IU Pell Promise Award

Molly Austin: Four years 3.0 or above honor roll, IU 21st Century Scholarship Covenant

Will Austin: Four years 3.5 or above honor roll, Outstanding AP Biology Student, IU Provost’s Scholarship, IU 21st Century Scholarship Covenant

Sarah Barrick: Simon Family Memorial Scholarship, Betty Ann Moebs Memorial Scholarship, IU Groups Program University Grant

Kjestine Basham: Outstanding Fine Arts Student

Emma Bawinkel: U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Award, John A. & Cheryl Eyed Scholarship (Ivy Tech), Richard A. Bowden Golfer’s Scholarship

Delaney Bond: Stephen & Cathy Junken Scholarship, Brown County Lions Club Scholarship, Psi Iota Xi Educational Award, The Indiana Blood Center Scholarship, Red Cross Educational Scholarship

Taylor Brandsasse: Two years honor roll

Andrew Burker: Four years 3.0 or above honor roll

Joshua Cochran: Four years 3.0 or above honor roll, Psi Iota Xi Educational Award, Anderson University Merit Scholarship

Jacob Cumberledge: Four years 3.5 or above honor roll, Brown County 4-H Council Scholarship, Brown County Indiana University Scholarship, Vice Chancellor’s Honors Scholarship

Haylee DeWeerdt: One year honor roll

Dawson Dunnuck: Four years 3.5 or above honor roll, Outstanding AP Calculus AB Student, Outstanding French V Student, History Club Scholars Society, History Club Student of the Year, James A. Voland Scholarship, Clarence & Karen Zody Scholarship, Kappa Kappa Kappa Educational Scholarship, Psi Iota Xi Educational Award

Rachel Ferguson: Three years 3.0 or above honor roll

Madison Fields: Four years 3.0 or above honor roll, James A. Voland Scholarship, Brown County 4-H Council Scholarship, Psi Iota Xi Educational Award

Hunter First: Two years honor roll

Noah Guinn: James A. Voland Scholarship, Taylor University Music Scholarship

Ethan Hallock: Three years honor roll, Outstanding AP Computer Science Student

Paige Holt: Manchester Director’s Scholarship

Vanessa Hoskins: Four years 3.0 or above honor roll

Elisabeth Huls: Four years 3.5 or above honor roll, Outstanding AP Economics Student, Outstanding AP Calculus AB Student, Outstanding IU S280/fifth-year Student, History Club Scholars Society, Golden Eagle Award, James A. Voland Scholarship, Lilly Endowment Community Scholarship, McGrayel Russo Award, IUPUI Adam W. Herbert Presidential Scholarship, IU Provost’s Scholarship, IU Hutton Honors College Scholarship, First-year Indiana Scholars Award, Walker Family Scholarship

Elizabeth Jenson: Four years 3.5 or above honor roll, Outstanding AP Calculus AB Student, French Student of the Year, James A. Voland Scholarship, Brown County Lions Club Scholarship, Kappa Kappa Kappa Educational Scholarship, Psi Iota Xi Educational Award, IU Provost’s Scholarship

Victoria Kelp: Four years 3.5 or above honor roll, Outstanding French III Student, IU Provost’s Scholarship

Michael Knox: IU Provost’s Scholarship, School of Global & International Studies Direct Admit Scholarship

Job Lawson: Four years 3.0 or above honor roll, Milloy Family Scholarship

Makaleigh Layman: Four years 3.0 or above honor roll, Outstanding IU S280/fifth-year student, PEO Chapter CU Scholarship, Bruce Gregory Temple Memorial Scholarship, Kappa Kappa Kappa Educational Scholarship, Psi Iota Xi Educational Award, IU Groups Provost’s Scholarship, IU Jesse & Beulah Chanley Cox Exploratory Scholarship, IU Groups Program University Grant

Sean Nicolas Lopes: Four years 3.5 or above honor roll, James A. Voland Scholarship, Brown County Lions Club Scholarship, IU Provost’s Scholarship, Sam and Harriet Johnson Purdue Scholarship, School of Informatics & Computing Direct Admit Program Scholarship, Hudson & Holland Scholars Program Scholarship, Hudson & Holland Informatics Partnership Scholarship

Alex Miller: Four years 3.5 or above honor roll, Bill Monroe Memorial Scholarship, Brown County Lions Club Scholarship

Brittany Miller: Four years 3.5 or above honor roll, Government Student of the Year, Outstanding Economics Student, AP Computer Science Student, History Club Scholars Society

Sam Miller: John A. & Cheryl Eyed Scholarship (Ivy Tech)

Azhia Morgan: Brown County 4-H Council Scholarship

Baylee Mosier: Golden Eagle Award, U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Award, McGrayel Russo Award, Local 440 Apprenticeship for HVAC Service Technician, Rotary Student of the Year

Cash Myers: Two years honor roll, James A. Voland Scholarship, Peaceful Valley Memorial Scholarship, IU 21st Century Scholarship Covenant

Hannah Neal: History Club Scholars Society, IU 21st Century Scholarship Covenant

Monica Percifield: Four years 3.0 or above honor roll

Wylie Poling: Outstanding AP Spanish and Culture Student, IU 21st Century Scholarship Covenant

Quinn Purtee: One year honor roll

Shawn Rodgers: Brown County 4-H Council Scholarship, Brown County Citizen’s Scholarship, IU 21st Century Scholarship Covenant

Austin Roush: Project Lead the Way tuition, Distinguished Scholarship, Trine Opportunity Award

Noah Ryan: Four years 3.0 or above honor roll

Tiffany Seagraves: Perfect attendance 13 years

James Noah Seidle: Four years 3.0 or above honor roll, IU Provost’s Scholarship, First-year Indiana Scholars Award, IU 21st Century Scholarship Covenant

Travis Sheckell: Four years 3.0 or above honor roll

Aaron Sizemore: Outstanding Fine Arts Student

Mary Skirvin: Four years 3.0 or above honor roll, Outstanding Spanish II Student, IU Provost’s Scholarship, IU 21st Century Scholarship Covenant

Ryanne Smith: Three years honor roll

William Cole Smith: Four years 3.5 or above honor roll, IU 21st Century Scholarship Covenant

Matthew Snyder: Four years 3.0 or above honor roll

Molly Snyder: Four years 3.5 or above honor roll, Outstanding AP Biology Student, James A. Voland Scholarship, Brown County Lions Club Scholarship, Psi Iota Xi Educational Award, Shorty & Judy Hardwick Scholarship, Rotary Student of the Year

Michael Southerland: Two years honor roll

August Speigel: Three years honor roll, IU 21st Century Scholarship Covenant

Jordan Spencer: Vincennes Academic Honors Diploma Scholarship

Taylor Stratton: Two years honor roll

Mason Thompson: Four years 3.0 or above honor roll, IU School of Informatics & Computing Direct Admit Program Scholarship, IU 21st Century Scholarship Covenant

Caitlin Walsh: One year honor roll

Eleanor Wertz: Four years 3.0 or above honor roll

Faith Williams: Four years 3.0 or above honor roll, Vincennes Academic Honors Diploma Scholarship

Jesse Williams: IU Pell Promise Award