Scoreboard for week of May 17

BCHS BOYS GOLF

May 8Brown County 189, South Decatur 252

Brown Co.: Parker VanNess 40, Dawson Dunnuck 44, Peyton Proctor 48, Tyler Poling 57, Brendon Asher 61, Rex Watters 62

Coach’s comments: The Eagles made up a match that had been rained out earlier in the season and defeated the South Decatur Cougars 189-252. Brown County had the fortune of playing the match at home, although it was originally scheduled to be played away. Dawson Dunnuck played perhaps his best round of the season, settling for a 44.

May 10

Brown County 194, Hauser 199

Brown Co.: Parker VanNess 38 (medalist), Dawson Dunnuck 47, Tyler Poling 53, Peyton Proctor 56, Rex Watters 60, Emerey Brock 77

Coach’s comments: With a 194-199 win over the Hauser Jets at Salt Creek, the Eagles captured their third consecutive victory. The Eagles, winners in five of their last six matches, resume play May 13 when they travel to Idle Creek Golf Course in Terre Haute for the WIC tournament.

May 13

WIC championship

Greencastle 338, Northview 345, Edgewood 360, West Vigo 373, Owen Valley 382, Indian Creek 383, Sullivan 397, Brown County 397, Cascade 405, Cloverdale 410, South Putnam 425, North Putnam 498

Brown Co.: Parker VanNess 77, Ben Rygiel 96, Dawson Dunnuck 100, Tyler Poling 124, Peyton Proctor 129

Coach’s comments: The Eagles stumbled a bit at the WIC, finishing a disappointing eighth place in the 12-team field. Sophomore Parker VanNess once again shouldered the load, shooting a six-over 77, one stroke behind the medalist from Greencastle High School. With five regular season matches and the sectional remaining, Coach Brad Baughman is concerned about the Eagles’ performance of late. “Teams that we beat early in the season have improved significantly and are now beating us. We seem to have stalled or maybe even regressed. We can finish strong, and that will be our expectation.” The Eagles resume play Wednesday, May 17, when they host Indian Creek.

BCHS SOFTBALL

May 9

Brown County 2, Monrovia 1

BC: 200 000 0- 2 7 1

MN: 000 000 1-1 5 0

Brown Co. (13-5): Pitching: Emma Summers (W) 3-3 RBI. Hitting: Emma Summers CG, 5H, 8K, 1ER; Taylor Poling 2-3.

BCHS GIRLS TENNIS

May 8

Oldenburg Academy 3, Brown County 2

Singles

No. 1 Anglea Wanstrath, OA, d. Hallee Miller, BC, 0-6, 6-6, 2-7

No. 2 Elisabeth Huls, BC, d. Margaret Glaser, OA, 6-0, 6-1

No. 3 Kathryn Wilder, OA, d. Baelyn Koester, BC, 0-6, 3-6

Doubles

No. 1 Hanna Hurm and Sarah Preston, OA, d. Vanessa Hoskins and Jacey Ferguson, BC, 6-0, 2-6, 5-7

No. 2 Sarah Barrick and Maria Villalon, BC, d. Sarah Price and Claire Hollingsworth, OA, 7-5, 4-6, 6-2

May 9

Martinsville 3, Brown County 2

Singles

No. 1 Zoey Viewegh, M, d. Hallee Miller, BC, 7-6, 6-7, 3-10

No. 2 Elisabeth Huls, BC, d. Maggie Viewegh, M, 6-3, 6-2

No. 3 Ali Viewegh, M, d. Baelyn Koester, BC, 1-6, 0-6

Doubles

No. 1 Vanessa Hoskins and Jacey Ferguson, BC, d. Bethany Elmore and Emily Seger, M, 6-3, 6-2

No. 2 Ali Wilt and Karissa Wampler, M, d. Sarah Barrick and Maria Villalon, BC, 3-6, 4-6

May 12

Northview 4, Brown County 1

Singles

No. 1 Elle Tipton, N, d. Hallee Miller, BC, 1-6, 6-7, 0-7

No. 2 Elisabeth Huls, BC, d. Megan Heek, N, 6-1, 6-3

No. 3 Kambree Lucas, N, d. Baelyn Koester, BC, 2-6, 1-6

Doubles

No. 1 Madison Russell and Emma Clawson, N, d. Vanessa Hoskins and Jacey Ferguson, BC, 6-6, 4-6, 4-6

No. 2 Carleigh Shrader and Linzy Lunsford, N, d. Sarah Barrick and Maria Villalon, BC, 6-2, 3-6, 4-6

BCHS BOYS TRACK, FIELD

May 11

WIC championship

Edgewood 84, West Vigo 76, Brown County 71, Cascade 63, Sullivan 62, Owen Valley 58, South Putnam 49, Greencastle 39, Cloverdale 36, Northview 32, North Putnam 29, Indian Creek 25

4x800m relay: 1. Wyatt Wyman, Job Lawson, Jackson McPheeters, Isaiah Keefauver 8:13.27

110m hurdles: 11. Jordan Dolph 17.60, 20. Cameron King 21.79

110m dash: 12. Matt Chaiyasit 12.11, 24. Justin Burns 13.50

1600m run: 2. Wyatt Wyman 4:27.49, 8. Nathan Kilburn 4:50.62

400m dash: 2. Isaiah Keefauver 51.35, 7. Jackson McPheeters 53.59

300m hurdles: 9. Jordan Dolph 44.22, 20. Brandon Fleischman 49.86

800m run: 1. Wyatt Wyman 2:01.85, 2. Job Lawson 2:02.85

200m dash: 9. Matt Chaiyasit 24:82, 22. Blake Hudson 26.17

3200m run: 4. Marino Dolph 10:19.01, 9. Wyatt Wyman 10:56.19

4x400m relay: 2. Jackson McPheeters, Job Lawson, Blake Hudson, Isaiah Keefauver 3:36.76

Long jump: 9. Jackson McPheeters 18-02.75, 18. Dawson Williams 17-02.75

High jump: 3. Isaiah Keefauver 6-00, 4. Dawson Williams 5-10

Discus: 16. Robert Perry 104-08

Shot put: 10. Brennan Hobbs 38-07.5, 12. Robert Perry 38-02.5

Pole vault: 11. Evan Fleischman 9-00, 13. Zacc Sheppard 9-00

BCHS GIRLS TRACK AND FIELD

May 9

WIC championship

Greencastle 117, Brown County 84, Edgewood 78, Cascade 67, Sullivan 63, Owen Valley 47, South Putnam 46, Northview 40, North Putnam 26, West Vigo 24, Indian Creek 18, Cloverdale 14

4x800m relay: 6. Maddy Westcott, Chloe Lee, Isabel Rygiel, Maddy Fields

100m hurdles: 2. Vivien Crimmins 17.16 (final 2. 17.09), 3. Gabby Wright 17.69 (final 4. 17.34)

100m dash: 2. Kathleen McCann 13.16 (final 2. 12.75), 4. Elly Wertz 13.34 (final 4. 13.14)

1600m run: 13. Maris Wyman 6:24.54

400m dash: 5. Maddy Fields 1:03.89, 6. Isabel Rygiel 1:05.04

300m hurdles: 5. Gabby Wright 52.36, 14. Vivien Crimmins 57.06

800m run: 18. Skylar Fleischman 3:06.90, 22. Chloe Lee 3:14.07

200m dash: 3. Kathleen McCann 27.57 (final 2. 26.26), 7. Elly Wertz 27.28 (final 4. 27.34)

3200m run: 14. Maris Wyman 14:41.92

4x400m relay: 2. Maddy Westcott, Kathleen McCann, Maddy Fields, Isabel Rygiel 4:18.07

High jump: 6. Vivien Crimmins 4-10, 14. Gabby Wright 4-04

Long jump: 1. Elly Wertz 16-09.5

Discus: 13. Tessa Dean 78-07, 23. Haley Davidson 64-08.5

Shot put: 14. Tessa Dean 28-03, 20. Haley Davidson 24-02

Pole vault: 1. Maddy Fields 10-00, 9. Isabel Rygiel 7-06

BCJHS BOYS AND GIRLS TRACK AND FIELD

May 13

WIC championship

4x800m relay: Anna Fleetwood, Abby Fleetwood, Emelia Koester, Rowyn Kean (conference winners, new school and conference record)

High jump: Kylie Herald (conference winner)

Discus: Meghan Waggoner (conference winner, new school record)

Shot put: Meghan Waggoner (conference winner, new conference record)

100m dash: Kody Walsh (conference winner)

200m hurdles: Daniel Mars (conference winner)

200m dash: Kody Walsh (conference winner)

4x400m relay: Jarod Greiner, Nolan Patterson, Ricky Stanley, Daniel Mars (conference winner)

Long jump: Kody Walsh (conference winner, new conference record)

PARKS AND REC BASEBALL

Minor League

May 3

Edinburgh Giants 15, Brown County Reds 0

Brown County Enforcers 6, Trafalgar Cardinals 5

May 8

Morgantown Reds 12, Brown County Reds 0

Brown County Enforcers 8, Morgantown Cubs 3

Babe Ruth League

May 8

SW Shelby 22, Brown County Eagles 6

PARKS AND REC SOFTBALL

8U League

May 9

Brown County Lady Eagles 3, Edinburgh Wolverines 2

10U League

May 9

Trafalgar Bow Sox 15, Brown County Comets 8

12U League

May 9

Princes Lakes Stars 15, Brown County Dirt Divers 0