BOYS CROSS-COUNTRY

Oct. 8

Sectional

Columbus North 32, Seymour 87, Columbus East 100, Brown County 125, Martinsville 138

Brown Co.: 5. Wyatt Wyman 16:21.36, 9. Job Lawson 16:47.56, 32. Jackson McPheeters 17:52.44, 33. Nathan Kilburn 17:53.60, 49. Jordan Samples 19:02.50, 61. Tim Kilburn 19:56.61, 69. Michael Southerland 21:34.57.

GIRLS CROSS-COUNTRY

Oct. 8

Sectional

Columbus North 21, Seymour 42, Columbus East 121, Brownstown Central 126, Southwestern (Shelby) 156 — (9th) Brown County 237

Brown Co.: 29. Haley Abraham 22:05.17, 39. Mica Selby 22:51.14, 52. Maris Wyman 24:03.92, 56. Molly Austin 24:40.62, 66. Coralynne Robinson 26:46.27.

BOYS TENNIS

Sept. 27

Brown Co. 3, White River Valley 2

Brown Co. (9-7, 2nd place WIC):

Singles

No. 1 Abe Oliver, BC, d. Trey Carpte, WRV, 2-6, 6-0, 6-1

No. 2 Cooper Banning, WRV, d. Austin Roush, BC, 5-7, 6-4, 6-3

No. 3 Alex Wolfe, WRV, d. Aaron McCann, BC, 6-2, 6-0

Doubles

No. 1 Cash Myers and Cole Smith, BC, d. Trevor Smith and Dane Emmons, WRV, 6-0, 6-0

No. 2 Jesse Williams and Chase Watson, BC, d. Clayton Hoover and Carter Davis, WRV, 6-0, 6-1

JV

Singles

No. 1 Elijah Roush, BC, d. Carter Hostetter, WRV, 6-2

No. 2 Nathaniel Fox, BC, d. Austin Barnett, WRV, 6-1

Doubles

No. 1 Eddie Garcia and Tan Staggs, WRV, d. Elijah Roush and Nathaniel Fox, BC, 6-2

No. 2 Nathaniel Fox and Chase Watson, BC, d. Matthew Bryant and Lane Skinner, WRV, 6-2

Sept. 29

Sectional

Brown Co. 3, Hauser 2

Brown Co. (10-7, 2nd place WIC):

Singles

No. 1 Cash Myers, BC, d. Sam Meek, H, 7-6(3), 4-6, 7-5

No. 2 Justin Compton, H, d. Cole Smith, BC, 6-0, 6-1

No. 3 Chase Watson, BC, d. Jacob Luken, H, 6-2, 6-0

Doubles

No. 1 Abe Oliver and Jesse Williams, BC, d. Jacob Johnson and Alex Gross, H, 4-6, 6-4, 6-2

No. 2 Sean Miller and Jacob Rose, H, d. Austin Roush and Aaron McCann, BC, 4-6, 6-3, 7-6 (4)

Oct. 1

Sectional final

Columbus North 5, Brown Co. 0

Brown Co. (10-8, second place WIC):

Singles

No. 1 Nathan VanDeventer, CN, d. Cash Myers, BC, 6-0, 6-0

No. 2 Akshaya Sabapathy, CN, d. Cole Smith, BC, 6-0, 6-1

No. 3 Ben Mathew, CN, d. Chase Watson, BC, 6-1, 6-2

Doubles

No. 1 Kevin Lin and Amman Khalid, CN, d. Abe Oliver and Jesse Williams, BC, 6-0, 6-1

No. 2 Isaac Jackson and Walker Thomas, CN, d. Austin Roush and Aaron McCann, BC, 6-1, 6-1

GOLF

Sept. 19

Sectional

Martinsville 324, Bloomington South 370, Bloomington North 372, Brown Co. 393, Edgewood 393

Brown Co.: Emma Bawinkel 78, Ashley Masteller 88

Sept. 24

Regional

Brown Co.: Emma Bawinkel 77 (fourth individual), Ashley Masteller 86

Sept. 30 to Oct. 1

State tournament

Brown Co.: Emma Bawinkel 177 (tied 65th of 100)

BOYS SOCCER

Sept. 19

Bedford North Lawrence 4, Brown Co. 3

Brown Co. (6-3-1, 2-1 WIC East): Landon Cambridge, 2 goals; Logan Fittz, 1 goal, 2 assists; Will Ryan, 1 assist; Ben Rygiel, 1 assist; Noah Seidle, 8 saves.

Sept. 21

Martinsville 2, Brown Co. 1

Brown Co. (6-4-1, 2-1 WIC East): Logan Fittz, 1 goal; Noah Seidle, 14 saves.

Sept. 24

Brown Co. 2, Sullivan 0

Brown Co: (7-4-1, 3rd WIC): Ben Rygiel, 1 goal; Logan Fittz, 1 goal; Will Normile, 1 assist; Noah Seidle 5 saves.

Sept. 26

Seymour 3, Brown Co. 0

Brown Co: (7-5-1, 3rd WIC): Noah Seidle, 11 saves

Sept. 27

Brown Co. 5, Jennings Co. 1

Brown Co: (8-5-1, 3rd WIC): Landon Cambridge, 2 goals, 1 assist; Logan Fittz, 2 assist; Kyle Spires, 1 goal; Will Normile, 1 goal; Will Ryan 1 goal.

Oct. 5

Sectional

Southwestern 5, Brown Co. 3

Brown Co: (8-6-1, 3rd WIC)

GIRLS SOCCER

Sept. 22

Whiteland 7, Brown Co. 0

Brown Co. (4-6-2, 2-0-1 WIC East): Bailee Robison, 15 saves

Sept. 24

Sullivan 6, Brown Co. 2

Brown Co. (4-6-2, 2-0-1 WIC East): Jasmine Imming and Leah Tucker, 1 goal; Azhia Morgan 1 goal.

Sept. 27

Greenwood Christian 3, Brown Co. 1

Brown Co. (4-7-2, 2-0-1 WIC East): Jasmine Imming, 1 goal; Maddy Fields, 1 assist; Skylar Fleischman, 4 saves; Bailee Robison, 8 saves.

Oct. 4

Sectional

Brown Co. 4, Speedway 1

Brown Co. (5-7-2, 2-0-1 WIC East): Vivien Crimmins, 1 goal; Leah Tucker, 1 assist; Faith Parry, 1 goal; Kaitlyn Spires, 1 goal; Laura Sheckell, 1 assist; Jori Bruner, 1 assist; Elly Wertz, 1 goal; Skylar Fleischman, 18 saves.

Oct. 6

Sectional

Cardinal Ritter 6, Brown Co. 1

Brown Co. (4-7-2, 2-0-1 WIC East): Jori Bruner, 1 goal; Skylar Fleischman, 15 saves, 5 GA; Bailee Robinson, 2 saves, 1 GA.

VOLLEYBALL

Sept. 20

Brown Co. 3, Greenwood 0

Game 1 — 25-21, BC

Game 2 — 26-24, BC

Game 3 — 25-18, BC

Brown Co. (6-10, 0-2 WIC East): Ryanne Smith 1 kill, 4 aces, 10 digs; Shea Keller 2 kills, 2 blocks, 1 dig; Faith Williams 1 dig; Mekenzie Dunnuck 6 kills; Haley Davidson 2 kills, 1 dig; Kaitlyn Pearson 3 assists; Madalyn Allen 6 kills, 5 digs, 10 assists; Vanessa Hoskins 2 aces, 8 digs; Maggie Redmond 1 ace, 5 digs, 10 assists; Baelyn Koester 1 kill, 1 ace, 10 digs; Hallee Miller 7 kills, 3 digs; Elisabeth Huls 1 ace, 6 digs, 1 assist.

Sept. 24

Northview 3, Brown Co. 0

Game 1 — 25-7, N

Game 2 — 25-15, N

Game 3 — 25-16, N

Brown Co. (6-11, 0-2 WIC East): Ryanne Smith 4 digs; Shea Keller 3 kills, 3 blocks; Chloe Lee 1 block; Haley Davidson 4 kills, 1 dig; Kaitlyn Pearson 1 block, 1 dig; Madalyn Allen 2 kills, 1 ace, 2 blocks, 4 digs, 11 assists; Vanessa Hoskins 1 ace, 4 digs; Maggie Redmond 1 kill, 2 aces, 4 digs, 6 assists; Baelyn Koester 2 kills, 7 digs; Hallee Miller 6 kills, 1 block, 1 dig; Elisabeth Huls 1 kill, 4 digs.

Sept. 29

Brown Co. 3, Southwestern 0

Game 1 — 25-20, BC

Game 2 — 25-17, BC

Game 3 — 25-16, BC

Brown Co. (7-11, 0-2 WIC East): Ryanne Smith 1 ace, 9 digs; Shea Keller 2 kills, 3 blocks; Faith Williams 1 ace, 2 digs; Mekenzie Dunnuck 4 kills, 4 blocks; Haley Davidson 4 kills, 1 block, 2 digs; Kaitlyn Pearson 2 digs, 1 assist; Madalyn Allen 4 kills, 1 block, 6 digs, 17 assists; Vanessa Hoskins 2 aces, 4 digs; Maggie Redmond 2 kills, 2 digs, 6 assists; Baelyn Koester 1 kills, 7 digs; Hallee Miller 11 kills, 1 block, 3 digs; Elisabeth Huls 5 aces, 9 digs.

Oct. 1

Brown Co. 3, Cascade 2

Game 1 — 25-17, BC

Game 2 — 25-22, BC

Game 3 — 25-18, C

Game 4 — 25-21, C

Game 5 — 18-16, BC

Brown Co. (8-11, 1-2 WIC East): Ryanne Smith 1 ace, 10 digs 1 assist; Shea Keller 9 kills, 6 blocks 1 digs; Mekenzie Dunnuck 8 kills, 2 blocks, 1 assist; Chloe Lee 3 aces, 1 block, 1 dig; Haley Davidson 5 kills, 2 digs; Kaitlyn Pearson 2 blocks, 3 digs, 1 assist; Madalyn Allen 6 kills, 3 blocks, 15 digs, 17 assists; Vanessa Hoskins 2 aces, 17 digs; Maggie Redmond 4 kills, 2 aces, 20 digs, 10 assists; Baelyn Koester 1 kill, 4 aces, 19 digs, 2 assists; Hallee Miller 7 kills, 2 blocks, 3 digs; Elisabeth Huls 2 aces, 23 digs, 3 assists.

Oct. 4

Brown Co. 3, Waldron 0

Game 1 — 25-13, BC

Game 2 — 25-19, BC

Game 3 — 25-13, BC

Brown Co. (9-11, 1-2 WIC East): Ryanne Smith 1 kill, 1 ace, 8 digs; Shea Keller 6 kills, 1 block; Faith Williams 1 kill, 1 ace, 3 digs; Mekenzie Dunnuck 2 aces, 2 blocks, 1 assist; Haley Davidson 1 kill, 2 digs; Kaitlyn Pearson 1 dig, 1 assist; Madalyn Allen 6 kills, 5 aces, 2 blocks, 15 assists; Vanessa Hoskins 1 kill, 2 aces, 6 digs; Maggie Redmond 1 kills, 3 ace, 5 digs, 5 assists; Baelyn Koester 4 aces, 3 digs; Hallee Miller 3 kills, 4 assists; Elisabeth Huls 1 ace, 2 blocks, 4 digs.

Oct. 5

Brown Co. 3, Bloomfield 1

Game 1 — 25-22, BL

Game 2 — 25-22, BC

Game 3 — 25-23, BC

Game 4 — 25-22, BC

Brown Co. (10-11, 1-2 WIC East): Ryanne Smith, 2 aces, 8 digs; Shea Keller 11 kills, 4 blocks, 1 digs; Mekenzie Dunnuck 7 kills, 6 blocks; Haley Davidson 6 kills, 1 blocks, 3 digs; Kaitlyn Pearson 2 blocks, 1 digs, 1 assist; Madalyn Allen 4 kills, 2 aces, 2 blocks, 6 digs, 20 assists; Vanessa Hoskins 2 kills, 5 aces, 12 digs; Maggie Redmond 1 kills, 2 aces, 3 digs, 14 assists; Baelyn Koester 1 kills, 2 aces, 9 digs; Hallee Miller 12 kills, 1 blocks, 4 digs; Elisabeth Huls 1 aces, 13 digs, 2 assists.