BCHS Scoreboard for Oct. 5, 2016

BOYS TENNIS

Sept. 8

Brown Co. 3, Edgewood 2

Brown Co. (4-4, 3-0 WIC East):

Singles

No. 1 Cash Myers, BC, d. Austin Hammond, E, 6-2, 6-3

No. 2 Evan Whitlow, E, d. Cole Smith, BC, 6-3, 6-2

No. 3 Chase Watson, BC, d. Houston Holmes, E, 6-3, 6-1

Doubles

No. 1 Noah Brooks and Tyler Winn, E, d. Austin Roush and Abe Oliver, BC, 6-3,6-4

No. 2 Jesse Williams and Aaron McCann, BC, d. Jake Stephens and Ben Holmes, E, 6-1, 6-2

Sept. 10

WIC Championship

Greencastle 4, Brown Co. 1

Brown Co. (4-5, second place WIC):

Singles

No. 1 Cash Myers, BC, d. Jed Fajt, G, 6-1, 6-4

No. 2 Sean Ramey, G, d. Cole Smith, BC, 4-6, 6-3, 6-2

No. 3 Yuji Mozarabic, GC, d. Chase Watson, BC, 6-2, 3-6, 6-2

Doubles

No. 1 Nathan Hobert and Elijah Lewis, G, d. Jesse Williams and Abe Oliver, BC, 6-1, 6-4

No. 2 Logan Wood and Jack Riggle, G, d. Austin Roush and Aaron McCann, BC, 7-6(3), 0-6, 2-6

Sept. 13

Seymour 5, Brown Co. 0

Brown Co. (4-6, second place WIC):

Singles

No. 1 Alex Berry, S, d. Cash Myers, BC, 6-1, 6-2

No. 2 Ty McCory, S, d. Cole Smith, BC, 6-0, 6-1

No. 3 Adam Berry, S, d. Chase Watson, BC, 6-1, 6-2

Doubles

No. 1 Garrett Handloser and Johnny Rennecamp, S, d. Jesse Williams and Abe Oliver, BC, 7-5, 6-2

No. 2 Sam Schmidt and Johnaton Valesquez, S, d. Austin Roush and Aaron McCann, BC, 6-3, 6-2

JV

Doubles

No. 1 Isaac Hardin and Christian Lawhead, S, d. Elijah Roush and Nathaniel Fox, BC, 6-0

No. 2 Will Rineheart and Tyler Wilson, S, d. Elijah Roush and Nathaniel Fox, BC, 6-0

Sept. 21

Brown Co. 4, Sullivan 1

Brown Co. (5-7, second place WIC):

Singles

No. 1 Cash Myers, BC, d. Garrett Hornback, S, 6-4, 6-3

No. 2 Wyatt Gettenger, S, d. Abe Oliver, BC, 5-7, 7-6(6), 10-7

No. 3 Chase Watson, BC, d. Charles Setter, S, 6-0, 6-1

Doubles

No. 1 Cash Myers and Jesse Williams, BC, d. Kegan Meng and Patrick Condon, S, 6-0, 6-1

No. 2 Austin Roush and Aaron McCann (BC), won by forfeit

Sept. 22

Brown Co. 3, Edinburgh 2

Brown Co. (6-7, second place WIC):

Singles

No. 1 Cole Henderson, E, d. Abe Oliver, BC, 6-2, 6-4

No. 2 Chase Watson, BC, d. Tommy Schneider, E, 6-1,6-2

No. 3 Ryan Gaston, E, d. Elijah Roush, BC, 6-2 6-0

Doubles

No. 1 Cash Myers and Jesse Williams, BC, d. Carlos Pozmino and Gavin Hancock, E, 6-1,5-7, 10-6

No. 2 Austin Roush and Cole Smith, BC, d. Bladen Hancock and Blade Elliott, E, 6-2,6-0

JV

No. 1 Aaron McCann, BC, d. Kegan Jones, E, 8-4

Sept. 24

Game 1

Brown Co. 3, Southwestern 2

Brown Co. (7-7, second place WIC):

Singles

No. 1 Cash Myers, BC, d. Dakota Ebersol, SW, 2-6, 7-6(4), 10-4

No. 2 Cole Smith, BC, d. Caleb Tennell, SW, 4-6, 7-6(7), 10-6

No. 3 Isaac Bush, SW, d. Chase Watson, BC,6-3,6-3

Doubles

No. 1 Jesse Williams and Abe Oliver, BC, d. Eric Emerick and Anthony Atwood, SW, 6-4,6-4

No. 2 Kody Simpson and Ryan Brockman, SW, d. Austin Roush and Aaron McCann, BC, 6-3,6-3

JV

Singles

No. 1 Declan Peppano, SW, d. Elijah Roush, BC, 8-1

No. 2 Connor Rowe, SW, d. Nathaniel Fox, BC, 8-4

Game 2

Brown Co. 4, Corydon Central 1

Brown Co. (8-7, second place WIC):

Singles

No. 1 Cash Myers, BC, d. Shawn Showalter, CC, 6-1,6-2

No. 2 Cole Smith, BC, d. Tristan Kaiser, CC, 6-0,6-1

No. 3 Chase Watson, BC, d. Jake Fields, CC, 6-0,6-2

Doubles

No. 1 Clayton Schneck and Max Glordan, CC, d. Jesse Williams and Abe Oliver, BC, 6-4,6-4

No. 2 Austin Roush and Aaron McCann, BC, d. Blane Wiseman and Zeke Hanson, CC, 4-6, 7-6(4), 11-9

JV

Singles

No. 1 Elijah Roush, BC, d. Evan Theis, CC, 8-1

No. 2 Evan Theis, CC, d. Nathaniel Fox, BC, 6-4

Sept. 27

Brown Co. 3, White River Valley 2

Brown Co. (9-7, second place WIC):

Singles

No. 1 Abe Oliver, BC, d. Trey Carpte, WRV, 2-6, 6-0, 6-1

No. 2 Cooper Banning, WRV, d. Austin Roush, BC, 5-7, 6-4, 6-3

No. 3 Alex Wolfe, WRV, d. Aaron McCann, BC, 6-2, 6-0

Doubles

No. 1 Cash Myers and Cole Smith, BC, d. Trevor Smith and Dane Emmons, WRV, 6-0,6-0

No. 2 Jesse Williams and Chase Watson, BC, d. Clayton Hoover and Carter Davis, WRV, 6-0,6-1

JV

Singles

No. 1 Elijah Roush, BC, d. Carter Hostetter, WRV, 6-2

No. 2 Nathaniel Fox, BC, d. Austin Barnett, WRV, 6-1

Doubles

No. 1 Eddie Garcia and Tan Staggs, WRV, d. Elijah Roush and Nathaniel Fox, BC, 6-2

No. 2 Nathaniel Fox and Chase Watson, BC, d. Matthew Bryant and Lane Skinner, WRV, 6-2

Sept. 29

Sectional

Brown Co. 3, Hauser 2

Brown Co. (10-7, second place WIC):

Singles

No. 1 Cash Myers, BC, d. Sam Meek, H, 7-6(3), 4-6, 7-5

No. 2 Justin Compton, H, d. Cole Smith, BC, 6-0,6-1

No. 3 Chase Watson, BC, d. Jacob Luken, H, 6-2, 6-0

Doubles

No. 1 Abe Oliver and Jesse Williams, BC, d. Jacob Johnson and Alex Gross, H, 4-6, 6-4, 6-2

No. 2 Sean Miller and Jacob Rose, H, d. Austin Roush and Aaron McCann, BC, 4-6, 6-3, 7-6 (4)

Oct. 1

Sectional final

Columbus North 5, Brown Co. 0

Brown Co. (10-8, second place WIC):

Singles

No. 1 Nathan VanDeventer, CN, d. Cash Myers, BC, 6-0,6-0

No. 2 Akshaya Sabapathy, CN, d. Cole Smith, BC, 6-0,6-1

No. 3 Ben Mathew, CN, d. Chase Watson, BC, 6-1,6-2

Doubles

No. 1 Kevin Lin and Amman Khalid, CN, d. Abe Oliver and Jesse Williams, BC, 6-0, 6-1

No. 2 Isaac Jackson and Walker Thomas, CN, d. Austin Roush and Aaron McCann, BC, 6-1,6-1

GOLF

Sept. 19

Sectional

Martinsville 324, Bloomington S 370, Bloomington North 372, Brown Co. 393, Edgewood 393

Brown Co.: Emma Bawinkel 78, Ashley Masteller 88, Jessica Taylor 117, Tori Akles 114, Lauren Burker 113.

Sept. 24

Regional

Brown Co.: Emma Bawinkel 77 (fourth individual), Ashley Masteller 86

Sept. 30-Oct. 1

State tournament

Brown Co.: Emma Bawinkel 177 (tied 65th of 100)

BOYS SOCCER

Sept. 19

Bedford North Lawrence 4, Brown Co. 3

Brown Co. (6-3-1, 2-1 WIC East): Landon Cambridge, 2 goals; Logan Fittz, 1 goal, 2 assists; Will Ryan, 1 assist; Ben Rygiel, 1 assist; Noah Seidle, 8 saves.

Sept. 21

Martinsville 2, Brown Co. 1

Brown Co. (6-4-1, 2-1 WIC East): Logan Fittz, 1 goal; Noah Seidle, 14 saves.

Sept. 24

Brown Co. 2, Sullivan 0

Brown Co: (7-4-1, third WIC): Ben Rygiel, 1 goal; Logan Fittz, 1 goal; Will Normile, 1 assist; Noah Seidle 5 saves.

Sept. 26

Seymour 3, Brown Co. 0

Brown Co: (7-5-1, third WIC): Noah Seidle, 11 saves

Sept. 27

Brown Co. 5, Jennings Co. 1

Brown Co: (8-5-1, third WIC): Landon Cambridge, 2 goals, 1 assist; Logan Fittz, 2 assist; Kyle Spires, 1 goal; Will Normile, 1 goal; Will Ryan 1 goal.

GIRLS SOCCER

Sept. 22

Whiteland 7, Brown Co. 0

Brown Co. (4-6-2, 2-0-1 WIC East): Bailee Robison, 15 saves

Sept. 24

Sullivan 6, Brown Co. 2

Brown Co. (4-6-2, 2-0-1 WIC East): Jasmine Imming and Leah Tucker, 1 goal; Azhia Morgan 1 goal.

Sept. 27

Greenwood Christian 3, Brown Co. 1

Brown Co. (4-7-2, 2-0-1 WIC East): Jasmine Imming, 1 goal; Maddy Fields, 1 assist; Skylar Fleischman, 4 saves; Bailee Robison, 8 saves.