The Brown County High School Class of 2016 earned diplomas Saturday, June 4. Several of them also earned special academic awards and scholarships at the end of the school year, listed below.

See complete graduation coverage and photos in the June 8 Brown County Democrat.

Jean Brand: Brown County Lions Club award, Larry C. Banks Bronze Star Memorial Scholarship

Kennedy Bruner: Four years 3.0 honor roll, McGrayel-Russo Scholarship, American Red Cross Educational Scholarship

Michael Gage Brunton: Three years 3.0 honor roll, Brown County Lions Club award, Psi Iota Xi scholarship, Bill and Judy Zimmerman Scholarship

Devon Butcher: PJ Johnson Memorial Award

Oliver Cambridge: Four years 3.5 honor roll, French Student of the Year, Top 10

Noai Clemons: Two years 3.0 honor roll

Hannah Davis: Brown County Lions Club award, PEO scholarship, James A. Voland scholarship

Bristen Dial: Four years 3.0 honor roll, Bob and Wilma Hale Family Nursing Scholarship, James A. Voland scholarship

Asia Durham: James A. Voland scholarship

Samantha Francis: Tri Kappa scholarship, Shorty & Judy Hardwick Scholarship, Red Cross Educational Scholarship

Andrew Gardner: Four years 3.5 honor roll, Outstanding Government Student, certificate of merit in Spanish V, Top 10

Jacob Glidden: Four years 3.5 honor roll, honorable mention in senior English IU ACP W131, AP Chemistry Student of the Year, James A. Voland scholarship, Top 10

Corina Greiner: Four years 3.5 honor roll, Outstanding Senior English Scholar, Outstanding Student in Spanish V, PEO Stars Scholarship, IU Wells Scholarship, IU Star Scholarship, IU Ifle Scholarship, Top 10

Tanner Hamm: James A. Voland scholarship

Collin Hoskins: Four years 3.5 honor roll, Top 10

Bryant Inman: Three years perfect attendance, James A. Voland scholarship

Dakota Isley: Three years 3.0 honor roll

Michael Knox: Four years 3.0 honor roll, James A. Voland scholarship

Happy Lacy-Connell: Economics Student of the Year, James A. Voland scholarship, Psi Iota Xi scholarship

Daniel Lucas: Peaceful Valley Memorial Scholarship, National History Day award

Austin Maldonado-Kritzer: Brown County Lions Club award, Psi Iota Xi scholarship, Kappa Kappa Kappa scholarship, Brown County Indiana University Scholarship

Brennen Maus: Four years 3.0 honor roll

Kirsten McDaniel: Four years 3.0 honor roll, Psi Iota Xi award, Bruce Gregory Temple Memorial Scholarship, Top 10

Maverick Patterson: Four years 3.0 honor roll, James A. Voland scholarship

Sierra Phillips: Three years 3.0 honor roll

Danielle Prosch: Four years 3.5 honor roll, Sam and Harriet Johnson Purdue Scholarship, Kappa Kappa Kappa scholarship, Top 10

Cheyenne Purdy: James A. Voland scholarship

Matthew Redmond: Four years 3.5 honor roll, James A. Voland scholarship, Top 10

Russell Riley: Four years 3.0 honor roll, Outstanding Performance in Mass Media, Outstanding Government Student, Rotary Student of the Year

Joanna Rumsey: Three years 3.0 honor roll, James A. Voland scholarship

Aubrey Seaman: Four years 3.0 honor roll

Allyson Simpson: James A. Voland scholarship

Andrea Smith: Four years 3.0 honor roll, Psi Iota Xi award, Linda Crawford Mathematics and Science Award

Rachel Smith: Four years 3.0 honor roll

Kayla Snyder: Four years 3.5 honor roll, Outstanding Government Student, Outstanding AP Biology Student, honorable mention in Senior English IU ACP W131, Daughters of the American Revolution essay winner, Lilly Endowment Community Scholarship, 4-H Council Scholarship, Top 10

Kiara Unsworth: Three years 3.0 honor roll, Outstanding Government Student, certificate of merit in Spanish V, Brown County Lions Club award, James A. Voland scholarship

Eliot Westcott: Four years 3.5 honor roll, Outstanding Government Student, Psi Iota Xi award, James A. Voland scholarship, Top 10

Elijah White: American Red Cross Educational Scholarship

Jillian Wright: Four years 3.0 honor roll