Scoreboard for Feb. 27-March 4

BOYS BASKETBALL

Sectional

March 4

Edgewood 67, Brown County 60

E 10 25 8 24 — 67

BC 12 16 13 19 — 60

Brown Co. (15-8, 7th place WIC): Jordan Samples 8 points; Matt Redmond 2 points; Collin Hoskins 19 points, 3-3 FT; Happy Lacey-Connell 13 points, 3-5 FT; Austin Heminger 7 points, 3-4 FT; Josh Cochran 3 points, 1-2 FT; Austin Kritzer 8 points.

BOYS TRACK AND FIELD

DePauw HHR Qualifier

March 4

3,200m run: 10. Marino Dolph 10:24.73, 11. Wyatt Wyman 10:30.98.

800m relay: 13. Gabe Fleischman, Zack Sheppard, Justin Burns, Matt Chaiyasit 1:48.60.

1,600m relay: 14. Job Lawson, Bryant Inman, Sam Bowman, Nolan Elijah 4:32.29.

3,200m relay: 9. Jordan Dolph, Nathan Kilburn, Bryant Inman, Job Lawson 9:42.84

4,000m medley relay: 5. Marino Dolph, Jordan Dolph, Nathan Kilburn, Wyatt Wyman 12:06.61

Long jump: 12. Gabe Fleischman 16-06.75, 19. Zack Sheppard 14-03.25.

Shot put: 11. Baylee Mosier 37-07, 25. Layton Mosier 31-04.75, 28. Matthew Duncan 30-09.5

60m dash preliminary: 17. Matt Chaiyasit 7.73, 30. Justin Burns 8.10, 33. Gabe Fleischman 8.13, 47. Zack Sheppard 8.60, 52. Chase Burns 11.42.

GIRLS TRACK AND FIELD

DePauw HHR Qualifier

March 4

60m hurdles final: 6. Vivien Crimmins 10.48

60m hurdles preliminary: 13. Evey Crimmins 11.13

60m dash final: 5. Kathleen McCann 8.21, 10. Elly Wertz 8.58.

60m dash preliminary: 5. Kathleen McCann 8.38, 8. Elly Wertz 8.68, 22. Shaelyn Biddle 8.84, 50. Coralynne Robinson 9.68, 61. Jennifer Sizemore 10.15.

800m relay (new BC record): 1. Elly Wertz, Shaelyn Biddle, Vivien Crimmins, Kathleen McCann 1:52.27.

1,600m relay: 4. Corrissa Proctor, Lee Oliva, Ryanne Smith, Jalynn Stanford 4:33.05.

3,200m relay: 3. Corrissa Proctor, Haley Abraham, Sam Francis, Jalynn Stanford 11:02.86.

Long jump: 4. Elly Wertz 15-04.75, 21. Lee Oliva 10-00.75.

Shot put: 25. Tessa Dean 25-10.25, 31. Mekenzie Dunnuck 24-00.75.

High jump: 8. Vivien Crimmins 4-08, 8. Jalynn Stanford 4-08.

3,200m run: 9. Sam Francis 13:44.14, 11. Molly Austin 15:36.69.

4,000m medley relay 9. Haley Abraham, Ryanne Smith, Anjela Sizemore, Corrissa Proctor 15:53.26

PARKS AND RECREATION BASKETBALL

ADULT

Feb. 28

American Family Ins. 84, Brown County IGA 45

AF 44 0 40 0 — 84

IGA 13 0 32 0 — 45

AF: Jayson Tovey 27 points, 2-2 FT; Andy Hiligoss 16 points; Erik Barber 11 points; John Tiernan 6 points, 2-2 FT; Kyle Petty 7 points, 2-2 FT; Randy Hedrick 17 points.

IGA: Heath Root 13 points; Brandon 18 points; Noah Carter 14 points.

Glue-Lam Erectors 59, Brozinni’s 56

GLE 33 0 24 2 — 59

B 27 0 29 0 — 56

GLE: Quintin Marker 8 points, 2-2 FT; Weston Wray 7 points, 3-4 FT; Shane Schrougham 17 points; Kyler Schrougham 23 points, 4-6 FT; Brandon Bell 4 points.

B: Kyle Seward 9 points; Dawson Williams 4 points, 1-2 FT; Josh Williams 13 points; Brian Shrader 9 points, 0-2 FT; Steve Shipley 8 points; Derek Eubanks 13 points.

Woodforest National 59, Taylor Bros. Construction 54

WN 24 1 27 7 — 59

TB 27 0 27 0 — 54

WN: Taighlor Jerrigan 11 points; Josh Smith 3 points; Preston Case 26 points, 3-10 FT; Matt Sackman 19 points, 7-8 FT.

TB: Josh Eddins 10 points; Kane Crabtree 8 points; Shane Hedrick 3 points; Joe Spanky 11 points, 5-6 FT; John Eddins 17 points, 1-2 FT; Justin Hawley 5 points.

Bradley Farms 77, Big Woods and Q’s Bikes 56

BF 49 0 28 0 — 77

BWQ 25 0 31 0 — 56

BF: Kurtis Jones 23 points; Tyler Smith 8 points, 1-2 FT; Bailey Howard 25 points; Brett Brunson 13 points, 2-2 FT; Ronnie Baker 8 points.

BWQ: Evan Richardson 8 points; Bryce Boyer 20 points; Jordan Rose 5 points, 3-4 FT; Evan Rose 6 points; James Allen 15 points, 3-3 FT; Evan Markley 2 points.

5th-6th GRADE

Feb. 27

Thunder 35, Hoosiers 20

T 6 12 10 7 — 35

H 2 6 6 6 — 20

T: J.J. Mainord 8 points; Sam Normile 13 points; Oliver Normile 12 points; Cole Zeigler 2 points, 0-2 FT.

H: Tristen Shields 8 points, 0-2 FT; Tristen Thompson 12 points, 0-2 FT.

Pacers 34, Panthers 30

Pac 6 8 8 12 — 34

Pan 10 11 3 6 — 30

Pac: Briar Cox 6 points, 2-4 FT; Alyssa Lunsford 4 points, 2-3 FT; Malachi Nickels 24 points, 4-7 FT.

Pan: Evan Asher 14 points, 8-15 FT; Caleb Hammond 9 points, 1-6 FT; Logan Stinson 2 points; Seth Oliphant 5 points, 0-1 FT.

7th-9th GRADE

Feb. 27

Thunder 29, Warriors 24

T 6 3 9 11 — 29

W 0 13 7 4 — 24

T: Jaydon Polston 21 points, 1-5 FT; Zachary Voils 2 points; Jeff Reynolds 6 points, 0-1 FT.

W: Elijah Sichting 7 points; Logan Imming 4 points; Nolan Patterson 7 points; Jackson Kelp 6 points, 0-2 FT.

Udder One’s 34, Fighting Wombats 28

UO 6 9 10 9 — 34

FW 10 2 7 9 — 28

UO: Kyle Roberson 4 points; Cooper Olmsted 13 points, 3-4 FT; Moe Walker 5 points, 5-14 FT; Cayden Edds 12 points, 6-8 FT.

FW: Mathew Houze 6 points, 2-2 FT; Daniel Mars 6 points, 4-11 FT; Jarrett York 2 points, 0-1 FT; Logan Huddleston 12 points, 2-6 FT; Jake Huddleston 2 points.